Algemeen

Groepenkast kiezen? Hier moet je rekening mee houden!

11 mei 2016
De groepenkast: het hart van je woning! Vanuit hier wordt de stroom op een veilige manier verdeeld over al je elektrische apparaten. Heb je een nieuwe groepenkast (ook wel meterkast, verdeelkast, installatiekast of stoppenkast genoemd) nodig of wil je je huidige groepenkast vervangen of uitbreiden? Dan zijn er een aantal dingen waar je op moet letten. We hebben daarom een aantal dingen voor je op een rij gezet.

Groepenkast

1 fase of 3 fasen groepenkast?

 • 1 fase voor normaal gebruik
 • 3 fase voor meer vermogen

Allereerst moet je bepalen of je een 1 fase of 3 fasen groepenkast nodig hebt. Wanneer er 2 draden onder de groepenkast uitkomen, dan beschik je over een 1 fase groepenkast. Komen er 4 draden onder de groepenkast vandaan? Dan heb je een 3 fasen groepenkast.

Je kunt het ook herkennen aan de kWh meter in je meterkast. Kom je de waarden 220-230 Volt tegen? Dan heb je te maken met een 1 fase groepenkast. Zie je 380-400 Volt of 3x220 Volt op de meter staan? Dan beschik je over een 3 fasen groepenkast.

Meestal beschikken woningen over een 1 fase groepenkast. Gebruik je veel zware elektrische apparaten en verbruik je hierdoor gelijktijdig meer dan 8000W? Dan heb je een 3 fasen groepenkast nodig.

1 fase kWh meter

3 fasen kWh meter


1 fase kWh meter

3 fasen kWh meter

Tip! Wanneer je niet beschikt over een 3 fase aansluiting, kan je dit door je energieleverancier laten verzwaren naar een 3 fase aansluiting.

Groepen

 • Ga overbelasting tegen en beschermen je tegen kortsluiting

Je hebt al bepaald of een 1 fase of 3 fasen groepenkast voor jou geschikt is. Dan is het nu tijd om te kijken hoeveel groepen je nodig hebt. Tel als eerste het vermogen (Watt) van al je elektrische apparaten bij elkaar op. Wanneer je weet hoeveel Watt je gaat verbruiken, weet je ook hoeveel groepen je nodig hebt om dit te ondersteunen. Bij een groep van 16A (soms ook 25A) is dit de maximale capaciteit:

Max. capaciteit per groep (1 fase)

Max. capaciteit per groep (3 fase)


 • 3.680 Watt (16A x 230V)

 • 9.422 Watt (16A x 400V x √ 3 x 0,85)

 • Verdeel hierna de stopcontacten, lichtpunten en andere stroomverbruikers over de verschillende groepen. We raden je aan om bij elke groep maximaal 80% van de maximale capaciteit te belasten. Daarnaast dien je bij voorkeur zware apparaten zoals een wasmachine, wasdroger, combimagnetron, oven, vaatwasser, inductiekookplaat, elektrische verwarming, boiler en quooker op een aparte groep aan te sluiten.

  Groepenkast

  Fornuisgroep

  Ga je elektrisch koken met een inductiekookplaat? Dan kun je deze niet aansluiten op een gewone groep. Een elektrische kookplaat heeft veel meer vermogen dan de maximale capaciteit van 1 groep, dus is hier een speciale groep voor ontwikkeld; de fornuisgroep (kookgroep).

  1 fase

  Heb je een 1 fase groepenkast? Dan heb je een fornuisgroep nodig die hiervoor geschikt is. Deze fornuisgroep bestaat uit 2 gekoppelde groepen, welke je wel als 1 groep telt.

  3 fase

  Heb je een 3 fasen groepenkast? Dan heb je een krachtgroep nodig.

  Tip! Let er bij het kopen van een elektrische kookplaat op of deze geschikt is voor jouw groepenkast. In de beschrijving staat namelijk of de kookplaat geschikt is voor 1 fase of 3 fasen.

  Elektrische inductiekookplaat

  Hoofdschakelaar

  • Verbreekt alle stroomtoevoer met 1 schakeling

  Sinds 2005 is het verplicht om elke groepenkast te voorzien van een hoofdschakelaar. Heb je te maken met een storing of wil je veilig met elektra werken? Dan kun je met de hoofdschakelaar heel gemakkelijk alle stroomtoevoer onderbreken.

  Aardlekschakelaar

  • Voorkomt ernstig letsel bij aanraking apparaat onder spanning

  Wanneer je per ongeluk iets aanraakt dat onder spanning staat, dan is de aardlekschakelaar je grootste vriend. Hij meet de hoeveelheid stroom die naar de installatie gaat en de apparaten die daarop zijn aangesloten. Komt er minder stroom terug naar de aardlekschakelaar? Dan heb je te maken met een aardlek. Wanneer door een storing spanning op een apparaat komt te staan, is er een kans dat er lekstroom via het apparaat, de muur en de vloer naar de aarde stroomt.

  Met een beetje pech zou de stroom door je lichaam kunnen lopen met ernstig letsel of zelf de dood als gevolg. Om dit te voorkomen is de aardlekschakelaar uitgevonden. Wanneer dit apparaat het kleinste beetje lekstroom (> 30 mA) opmerkt, schakelt ie gelijk alle spanning uit. Zo kom je gelukkig nooit onder een gevaarlijke hoeveelheid stroom te staan. Tegenwoordig moeten er minimaal 2 aardlekschakelaars per groepenkast aanwezig zijn. Daarnaast mogen maximaal 4 groepen op 1 aardlekschakelaar worden aangesloten.

  Aardlekschakelaar

  Tip! Test 1 keer per maand jouw aardlekschakelaar om er zeker van te zijn dat ie nog werkt. Dit doe je heel simpel door de testknop in te drukken.

  Installatieautomaat

  • Beschermt je elektrische installatie

  De installatieautomaat is een handig apparaat die ervoor zorgt dat je elektrische installatie niet wordt beschadigd. Wanneer door defecte apparaten of kapotte bedrading er te veel stroom door de bedrading heen gaat, kan deze smelten en zou er zelfs brand kunnen ontstaan. Wanneer de stroom groter wordt dan de toegestane 16A (in de meeste gevallen) op de automaat, zal deze automatisch worden uitgeschakeld. Heb je te veel apparaten aangesloten op een groep of automaat? Dan wordt de installatieautomaat ook uitgeschakeld. De installatieautomaat is er in verschillende uitvoeringen:

  Karakteristiek

  Toepassing


 • B

 • C

 • D

 • Huisinstallaties

 • Motoren, computers, airco's etc.

 • Motoren, transformatoren etc.

 • Aardlekautomaat

  • Niet ongewenst afschakelen van andere groepen in de groepenkast

  De aardlekautomaat* is een combinatie van een aardlekschakelaar en een installatieautomaat. Wanneer er zich kortsluiting, overbelasting of een te hoge lekstroom voordoet, schakelt de aardlekautomaat zichzelf uit.

  Voordelen aardlekautomaat

  Nadelen aardlekautomaat


 • Andere groepen worden niet uitgeschakeld.

 • Groepenkast makkelijk uit te breiden met 1 groep (weinig ruimte of maar 1 groep nodig).

 • In verhouding duurder dan aardlekschakelaar met 4 groepen.

 • Bij storing onduidelijk of er sprake is van kortsluiting of een aardlek.


 • Aardlekautomaat

  *Wil je zonnepanelen aanleggen? Dan is het handig om een aardlekautomaat te gebruiken om de omvormer op de groepenkast aan te sluiten. Wil je precies weten waar je aan moet denken bij het aansluiten van zonnepanelen? Lees dan de blog 'Haal meer energie uit zonnepanelen! Solar Edge, Clickfit & Flatfix'.

  Tip! Test 1 keer per maand jouw aardlekautomaat om er zeker van te zijn dat ie nog werkt. Dit doe je heel simpel door de testknop in te drukken.

  Beltransformator

  • Vormt 230V om tot zwakstroom

  Een deurbel werkt op zwakstroom en werkt dus niet op een spanning van 230V. Een beltransformator zorgt ervoor dat 230V wordt omgevormd tot 8, 10 of 12V. Hierdoor kun je zo vaak bij jezelf belletje lellen als je maar wilt.

  Groepenkast wandcontactdoos

  • Handig voor voeding van een opbouw-beltransformator of kabelmodem

  Wil je een modem of een ander apparaat in de meterkast aansluiten? Dan is het een goed idee om je groepenkast uit te breiden met een DIN-rail wandcontactdoos.

  Aardlekautomaat

  Onze aanbeveling voor jou!

  Wanneer je rekening hebt gehouden met alle punten die we hierboven hebben besproken, kun je zelf je groepenkast samenstellen. Kom je er niet helemaal uit? Dan mag je ons ook altijd om advies vragen. Wil je het jezelf nog een stuk makkelijker maken? Dan kun je bij ons ook je groepenkast kant en klaar kopen. Dit is zelfs nog goedkoper.

  In Nederland worden meestal de Hager Vision en ABB HAF Hafonorm groepenkasten gebruikt. Wereldwijd is Schneider Electric echter marktleider op het gebied van groepenkasten. De 1 fase groepenkasten van Schneider Electric zijn vaak goedkoper dan die van andere merken en ze bieden je een hoop installatiegemak. Wist je dat deze groepenkasten ook nog eens in Nederland worden gemaakt?

  1 fase groepenkast met 6 groepen


  Schneider Electric Groepenkast, 6 groepen 1 fase, hoofdschakelaar Schneider Electric Groepenkast, 6 groepen 1 fase, hoofdschakelaar

  Artikelnummer: 11237047

  Fabrikantnummer: ADVG23234H1

  ABB HAF Abb 6X achter 2X 30ma+hs, 1-F installatiekast ABB HAF Abb 6X achter 2X 30ma+hs, 1-F installatiekast

  Artikelnummer: 11296072

  Fabrikantnummer: 1SPF006905F0166

  Hager 5-groepenverdeler HS, 2xals 30 ma+f, 1-fase Hager 5-groepenverdeler HS, 2xals 30 ma+f, 1-fase

  Artikelnummer: 20874215

  Fabrikantnummer: VKG32E-F  1 fase groepenkast met 8 groepen


  Schneider Electric Groepenkast, 8 groepen 1 fase, hoofdschakelaar Schneider Electric Groepenkast, 8 groepen 1 fase, hoofdschakelaar

  Artikelnummer: 11237110

  Fabrikantnummer: ADVG24244H1

  ABB HAF Abb 8X achter 2X 30ma+hs, 1-F installatiekast ABB HAF Abb 8X achter 2X 30ma+hs, 1-F installatiekast

  Artikelnummer: 11296075

  Fabrikantnummer: 1SPF006905F0168

  Hager 8-groepenverdeler HS, 2xals 30 ma+t, 1-fase Hager 8-groepenverdeler HS, 2xals 30 ma+t, 1-fase

  Artikelnummer: 20874888

  Fabrikantnummer: VKG44E-T  3 fase groepenkast met 6 groepen


  Schneider Electric Groepenkast, 6 groepen 3 fasen, hoofdschakelaar Schneider Electric Groepenkast, 6 groepen 3 fasen, hoofdschakelaar

  Artikelnummer: 11237224

  Fabrikantnummer: ADVG43434H3

  ABB HAF Abb 6X achter 2X 30ma+hs, 3-F installatiekast ABB HAF Abb 6X achter 2X 30ma+hs, 3-F installatiekast

  Artikelnummer: 11296747

  Fabrikantnummer: 1SPF006909F0191

  Hager 6-groepenverdeler HS, 2xals 30 ma, 3-fase Hager 6-groepenverdeler HS, 2xals 30 ma, 3-fase

  Artikelnummer: 20874789

  Fabrikantnummer: VKG33L
  3 fase groepenkast met 8 groepen


  ABB HAF Abb 8X achter 2X 30ma+hs, 3-F installatiekast ABB HAF Abb 8X achter 2X 30ma+hs, 3-F installatiekast

  Artikelnummer: 11296867

  Fabrikantnummer: 1SPF006909F0252

  Schneider Electric Electric 8-GRPVDLR 3F HS als/als (4/4) Schneider Electric Electric 8-GRPVDLR 3F HS als/als (4/4)

  Artikelnummer: 20337468

  Fabrikantnummer: ADVG24244H3

  Hager 8-groepenverdeler HS, 2xals 30 ma+t+w, 3-fase Hager 8-groepenverdeler HS, 2xals 30 ma+t+w, 3-fase

  Artikelnummer: 20874752

  Fabrikantnummer: VKG440L-TW
  Waar kies jij voor?

  Kies jij voor een kant en klare 1 fase of 3 fasen groepenkast? Misschien wil je zelf wel een groepenkast samenstellen met een lege installatiekast en losse componenten? Heb je een beetje hulp nodig? Neem dan contact met ons op. We helpen je graag bij het maken van je keuze!

  Groepenkast

  Ook interessant

  ICS-2000 Internet Control Station; Alles in en rondom je huis centraal bedienen

  KlikAanKlikUit staat bekend om haar streven naar uiterst comfort. Met het ICS-2000 Internet Control Station verleggen zij hun grenzen. Bedien met dit domotica product al je ve...
  Lees meer

  Levertijden rondom het Pinksterweekend 2019

  Het Pinksterweekend staat weer voor de deur. Lees hier wat dit betekent voor het verwerken van onze bestellingen. Alvast een fijn Pinksterweekend gewenst!
  Lees meer

  Fijne paasdagen

  Paasmaandag geniet ons team van een extra welverdiend dagje vrij. Dit heeft invloed op het verwerken van de bestellingen. In dit blogbericht zetten we het graag helder voor je...
  Lees meer

  Schakelmateriaal: wit, maar toch anders

  Schakelmateriaal komt voor in veel verschillende kleuren en vormen. Al jaren is de kleur wit het meest populair. Het juiste witte schakelmateriaal bestellen lijkt eenvoudig, m...
  Lees meer

  Geen aarde in wandcontactdoos. Wat nu?

  Geaarde stopcontacten zijn belangrijk voor de veiligheid in de woning. Indien er bijvoorbeeld slijtage aan de bedrading van een apparaat met een metalen behuizing (bijvoorbeel...
  Lees meer

  Plexo weerbestendig schakelmateriaal van Legrand

  Maak kennis met de Plexo schakelmaterialen serie van Legrand. Dit schakelmateriaal is met haar beschermingsgraad IP55 bestand tegen weer en wind. Daarnaast is het Plexo schake...
  Lees meer

  Ledlamp: Zo kies je de juiste

  Met led verlichting draag je niet alleen bij aan een beter milieu, ook bespaar je hiermee op je energie rekening. Steeds meer wordt er gebruik gemaakt van led verlichting, maa...
  Lees meer

  Hager Tehalit BA7 bedradingskanalen: Overzichtelijk en veilig bedraden

  Met een bedradingskoker zorg je voor een nette, veilige en overzichtelijke installatie door de bedrading ordelijk te verwerken bij je verdeler. De bedradingskokers uit de BA7...
  Lees meer

  Installatiedozen voor ieder elektra project

  Een installatiedoos heb je in diverse varianten voor verschillende toepassingen. Zo heb je bijvoorbeeld kabeldozen, lasdozen en hollewanddozen. In dit blogbericht geven we een...
  Lees meer

  Busch-Wächter® 220 MasterLINE voor een veilig gevoel

  Maak kennis met deze prachtige en stijlvolle bewegingsschakelaar van Busch Jaeger, de Busch-Wächter® 220 MasterLINE. Naast een goeie look is deze Busch-Wächter®-schakelaar ook...
  Lees meer

  Orderverwerking rondom Kerst en Oud & Nieuw 2018-2019

  In 2019 staan we graag weer vol energie voor u klaar. Ons team heeft daarom rondom de feestdagen verlof. Dit betekent dat er vanaf 22 december t/m 1 januari geen support is vi...
  Lees meer
  Ga naar alle berichten Laad meer blogs