Algemeen

Ledlamp: Zo kies je de juiste

27 februari 2019
Met led verlichting draag je niet alleen bij aan een beter milieu, ook bespaar je hiermee op je energie rekening. Steeds meer wordt er gebruik gemaakt van led verlichting, maar waar moet je nu eigenlijk op letten met het uitkiezen van de juiste verlichting?

In dit blogbericht leggen wij uit waarop je moet opletten bij het uitzoeken van de juiste LED verlichting.

Lichtopbrengst Wattage of Lumen


Voorheen kocht je een gloeilamp met een bepaald wattage, hiermee wist je precies wat voor licht je kon verwachten. Tegenwoordig staat ook bij led lampen het wattage vermeld, alleen is dit heel anders qua lichtopbrengst dan voorheen. Het volgende overzicht helpt bij het kiezen van de juiste lichtopbrengst.
overzicht-lampen-lichtopbrengst

Kleurtemperatuur LEDlampen


Welke sfeer wil je creëren met het licht? Kies je voor gezelligheid of licht waarbij je goed kunt werken? Let dan op de kleurtemperatuur van de ledlamp. Deze kleurtemperatuur wordt uitgedrukt in Kelvin (k). Bij Kelvin geldt, hoe lager het getal hoe warmer het licht.

Voor de verlichting in huis wordt meestal gekozen voor 2700k. Dit is vergelijkbaar met normale halogeen verlichting en gloeilampen. Wanneer er in de beschrijving van de ledlamp staat aangegeven dat het warm wit licht is, dan kun je ervan uitgaan dat de kleurtemperatuur rond de 2700 Kelvin ligt. Extra warm licht, vergelijkbaar met kaarslicht ligt rond de 2200Kelvin.
  • Warm Wit licht wordt gemeten van 2400K tot 3000K
  • Helder Wit licht wordt gemeten rond 4000K tot 4500K
  • Koud Wit licht wordt gemeten rond de 5000K tot 6000K

kleurtemperatuur-aangepast

Kleurechtheid van een LEDlamp


Alle lichtbronnen hebben een CRI waarde. De CRI-waarde staat voor Color Rendering Index. Color Rendering Index is de maatstaf voor het bepalen van de kleurechtheid van de lamp.

Het meest natuurlijke licht wordt door de zon geproduceerd en de zon is daarom ook de standaard waarmee ander lichtbronnen worden vergeleken. Een hogere CRI-waarde betekent een betere kleurweergave. De CRI- kleurweergave-index loopt van 0 t/m 100, waarbij 100 staat voor een optimale natuurlijke kleurweergave vergelijkbaar met de zon. Bij een te lage CRI waarde, zien we kleuren anders dan ze in werkelijkheid zijn. Blauw is dan bijvoorbeeld niet helder blauw, maar een beetje grijs.

Een CRI van 80 of hoger wordt gezien als kwalitatief goed en is daarom ook minimaal noodzakelijk voor gebruik in bedrijven.
Een lagere CRI waarde wordt bijvoorbeeld toegepast in situaties waarbij de kwaliteit van licht geen rol speelt, zoals noodverlichting of nachtverlichting op een bedrijventerrein.
In situaties waarbij kleuren zeer belangrijk zijn, is een CRI van minimaal 90 wenselijk. Denk hierbij bijvoorbeeld aan een winkel, tentoonstelling of ontwerpstudio.

Codering combinatie van Kleurtemperatuur en kleurechtheid


In de specificaties of op de verpakking van een ledlamp wordt de lichtkleur vaak als een 3 cijferige code aangegeven. Dit is een combinatie van de kleurechtheid CRI waarde en de Kelvin kleurtemperatuur. Wanneer hier bijvoorbeeld de waarde 827 wordt vermeld, staat de 8 voor een CRI waarde van 80 en de 27 voor een kleurtemperatuur van 2700 Kelvin."
kleurtemperatuur kelvin-Led-aangepast

Ledlampen dimmen


Veel ledlampen zijn dimbaar, maar dit geldt niet voor allemaal. Mocht je willen dimmen, kijk dan goed of dit mogelijk is. Dit staat in de specificaties aangegeven. Vaak staat er dan ook vermeld tot welke kleurtemperatuur de lamp terug te dimmen is. Bij een lamp met een kleurtemperatuur range van 2200 tot 2700, is de lamp tot 2200 Kelvin terug te dimmen. Dit is vergelijkbaar met kaarslicht.

Ook is het goed om te controleren of de dimmer die u gebruikt wel geschikt is om led lampen te dimmen. Check daarom altijd zowel de specificaties van de lamp als van de dimmer. Uiteraard helpt onze klantenservice u hierbij ook graag.

Categorieën

Ook interessant

ICS-2000 Internet Control Station; Alles in en rondom je huis centraal bedienen

KlikAanKlikUit staat bekend om haar streven naar uiterst comfort. Met het ICS-2000 Internet Control Station verleggen zij hun grenzen. Bedien met dit domotica product al je ve...
Lees meer

Levertijden rondom het Pinksterweekend 2019

Het Pinksterweekend staat weer voor de deur. Lees hier wat dit betekent voor het verwerken van onze bestellingen. Alvast een fijn Pinksterweekend gewenst!
Lees meer

Fijne paasdagen

Paasmaandag geniet ons team van een extra welverdiend dagje vrij. Dit heeft invloed op het verwerken van de bestellingen. In dit blogbericht zetten we het graag helder voor je...
Lees meer

Schakelmateriaal: wit, maar toch anders

Schakelmateriaal komt voor in veel verschillende kleuren en vormen. Al jaren is de kleur wit het meest populair. Het juiste witte schakelmateriaal bestellen lijkt eenvoudig, m...
Lees meer

Geen aarde in wandcontactdoos. Wat nu?

Geaarde stopcontacten zijn belangrijk voor de veiligheid in de woning. Indien er bijvoorbeeld slijtage aan de bedrading van een apparaat met een metalen behuizing (bijvoorbeel...
Lees meer

Plexo weerbestendig schakelmateriaal van Legrand

Maak kennis met de Plexo schakelmaterialen serie van Legrand. Dit schakelmateriaal is met haar beschermingsgraad IP55 bestand tegen weer en wind. Daarnaast is het Plexo schake...
Lees meer

Hager Tehalit BA7 bedradingskanalen: Overzichtelijk en veilig bedraden

Met een bedradingskoker zorg je voor een nette, veilige en overzichtelijke installatie door de bedrading ordelijk te verwerken bij je verdeler. De bedradingskokers uit de BA7...
Lees meer

Installatiedozen voor ieder elektra project

Een installatiedoos heb je in diverse varianten voor verschillende toepassingen. Zo heb je bijvoorbeeld kabeldozen, lasdozen en hollewanddozen. In dit blogbericht geven we een...
Lees meer

Busch-Wächter® 220 MasterLINE voor een veilig gevoel

Maak kennis met deze prachtige en stijlvolle bewegingsschakelaar van Busch Jaeger, de Busch-Wächter® 220 MasterLINE. Naast een goeie look is deze Busch-Wächter®-schakelaar ook...
Lees meer

Orderverwerking rondom Kerst en Oud & Nieuw 2018-2019

In 2019 staan we graag weer vol energie voor u klaar. Ons team heeft daarom rondom de feestdagen verlof. Dit betekent dat er vanaf 22 december t/m 1 januari geen support is vi...
Lees meer
Ga naar alle berichten Laad meer blogs