Algemeen

Geschiedenis van de lamp

13 oktober 2015

Oktober is de maand van de geschiedenis. Wij vertellen u graag wat over de geschiedenis van een product waar niemand zonder kan deze donkere dagen, namelijk: de lamp!fakkel

Het ontstaan van de lamp


Het woord ‘lamp’ stamt af van het Latijnse woord "Lampas" dat fakkel/toorts betekent.
Voordat de lamp werd uitgevonden, maakte men gebruik van andere objecten die licht gaven, zoals toortsen en fakkels.

Wetenschappers beweren dat de eerste lamp, de olielamp, stamt uit 12000 en 15000 voor christus.
De Egyptenaren waren de eersten die de olielamp gebruikten. Ze gebruikten stenen en schelpen en maakten later gebruik van zelf gemaakte potjes. Talg werd gebruikt als brandstof en van plantenvezels werden lontjes gemaakt. Later begon men olielampen te ontwikkelen van grondstoffen zoals aardewerk en metaal.

Na de olielamp werd de petroleum lamp uitgevonden, deze kwam in 1859 op de markt. Bij deze lamp maakte men niet meer gebruik van olijf- of mineralenolie, maar van petroleum. Een voordeel aan deze lamp was het metalen tuitje, hierdoor knoeide men minder snel olie/petroleum.
Niet veel later werden ook de gas-, karbiet- en nertslamp op de markt gebracht.

bulb-546859_640
In het begin van 1879 vond de Engelsman Joseph Swan een lamp uit met een gloeidraad van koolstof. Op deze lamp, die de kooldraadlamp werd genoemd, kreeg Swan patent.
Een half jaar later toonde Thomas Edison zijn lamp, deze was eigenlijk hetzelfde als die van Swan. Het enige verschil tussen de lamp van Swan en de lamp van Edison was dat die van Edison geschikt was voor grootschalig gebruik. Daarom kreeg Edison in Amerika het patent op dit product. Hierdoor wordt Thomas Edison gezien als de uitvinder van de gloeilamp. Dit is dus niet helemaal terecht, het ontstaan van de gloeilamp is eigenlijk ontstaan door een opeenvolging van verschillende uitvindingen, door verschillende personen.
Philips was het eerste bedrijf dat in Nederland gloeilampen ging produceren.


naamlooslampIn de jaren 70 werd de spaarlamp geïntroduceerd. Het nadeel ten opzichte van de gloeilamp lamp was dat de spaarlamp erg groot was en een vervelend, zoemend geluid produceerde. Ook twijfelde men aan het feit of er wel echt geld werd bespaard met een spaarlamp, omdat de aanschafprijs redelijk hoog was. Ook is er onderzocht dat er met de spaarlamp wel degelijk geld bespaard wordt.


Na de spaarlamp kwam de ledlamp op de markt. Toen de ledlamp net uitgevonden was, werd deze alleen nog in producten zoals rekenmachines en telefoons verwerkt. Het licht dat ledlamp gaf was erg kil/wit, maar de ontwikkeling van de ledlamp stond niet stil. Er werden ledlampen ontwikkeld in verschillende kleuren en tinten, waaronder warm licht. Hierdoor is de ledlamp een volwaardige vervanger van zijn voorgangers geworden en bovendien energiezuinig. De ledlamp is tegenwoordig niet meer weg te denken. Hij wordt toegepast in diverse apparaten en ook in huishoudens gaat steeds vaker de voorkeur uit naar een ledlamp.


klein2-1

Lampen nu


Op 17 februari 2009 besloot de Europese unie om het produceren van gloeilampen te verbieden. Vanaf 2010 was de 75 watt lamp verboden, in 2011 die van 60 watt, in 2012 de resterende gloeilampen. De gloeilampen die de winkels nog op voorraad hebben liggen, mogen nog wel verkocht worden.
Vanaf 2016 moeten alle lampen die verkocht worden energielabel ''A'' of ''B'' hebben, hier valt de gloeilamp niet onder. Deze heeft namelijk het energielabel ‘E’. Vanaf 2016 zullen er helemaal geen gloeilampen meer verkocht mogen worden. Het bezitten en gebruiken van gloeilampen is niet verboden.


Ons assortiment


Als u op zoek bent naar lichtbronnen, bent u bij ons op het goede adres. Wij verkopen: LED lampen, gloeilampen, TL buizen, gasontladingslampen, halogeenlampen, spaarlampen en compactfluorescentielampen.


Wist u dat.....?


lights-332478_640- Wist u dat er aan de Eiffeltoren 20.000 spotjes zijn bevestigd? Deze verlichten de Eiffeltoren 's avonds, dit zorgt voor een mooi gezicht. Het management van de Eiffeltoren heeft er voor gekozen om de lampjes korter te laten knipperen dan voorheen. Dit om een goed voorbeeld te geven. Op het milieu zal deze verandering niet veel invloed hebben, de lampjes verbruikten namelijk al erg weinig energie.
- Wist u dat de gemiddelde levensduur van een ledlamp 20 jaar is? De levensduur van een gloeilamp is maar 1 jaar!
- Wist u dat u oude spaar- en ledlampen in kan leveren bij winkels waar spaarlampboxen staan?


De evolutie van het licht


In dit korte filmpje van de voorlichtingsorganisatie "MilieuCentraal", wordt de evolutie van het licht kort toegelicht.

Ook interessant

ICS-2000 Internet Control Station; Alles in en rondom je huis centraal bedienen

KlikAanKlikUit staat bekend om haar streven naar uiterst comfort. Met het ICS-2000 Internet Control Station verleggen zij hun grenzen. Bedien met dit domotica product al je ve...
Lees meer

Levertijden rondom het Pinksterweekend 2019

Het Pinksterweekend staat weer voor de deur. Lees hier wat dit betekent voor het verwerken van onze bestellingen. Alvast een fijn Pinksterweekend gewenst!
Lees meer

Fijne paasdagen

Paasmaandag geniet ons team van een extra welverdiend dagje vrij. Dit heeft invloed op het verwerken van de bestellingen. In dit blogbericht zetten we het graag helder voor je...
Lees meer

Schakelmateriaal: wit, maar toch anders

Schakelmateriaal komt voor in veel verschillende kleuren en vormen. Al jaren is de kleur wit het meest populair. Het juiste witte schakelmateriaal bestellen lijkt eenvoudig, m...
Lees meer

Geen aarde in wandcontactdoos. Wat nu?

Geaarde stopcontacten zijn belangrijk voor de veiligheid in de woning. Indien er bijvoorbeeld slijtage aan de bedrading van een apparaat met een metalen behuizing (bijvoorbeel...
Lees meer

Plexo weerbestendig schakelmateriaal van Legrand

Maak kennis met de Plexo schakelmaterialen serie van Legrand. Dit schakelmateriaal is met haar beschermingsgraad IP55 bestand tegen weer en wind. Daarnaast is het Plexo schake...
Lees meer

Ledlamp: Zo kies je de juiste

Met led verlichting draag je niet alleen bij aan een beter milieu, ook bespaar je hiermee op je energie rekening. Steeds meer wordt er gebruik gemaakt van led verlichting, maa...
Lees meer

Hager Tehalit BA7 bedradingskanalen: Overzichtelijk en veilig bedraden

Met een bedradingskoker zorg je voor een nette, veilige en overzichtelijke installatie door de bedrading ordelijk te verwerken bij je verdeler. De bedradingskokers uit de BA7...
Lees meer

Installatiedozen voor ieder elektra project

Een installatiedoos heb je in diverse varianten voor verschillende toepassingen. Zo heb je bijvoorbeeld kabeldozen, lasdozen en hollewanddozen. In dit blogbericht geven we een...
Lees meer

Busch-Wächter® 220 MasterLINE voor een veilig gevoel

Maak kennis met deze prachtige en stijlvolle bewegingsschakelaar van Busch Jaeger, de Busch-Wächter® 220 MasterLINE. Naast een goeie look is deze Busch-Wächter®-schakelaar ook...
Lees meer

Orderverwerking rondom Kerst en Oud & Nieuw 2018-2019

In 2019 staan we graag weer vol energie voor u klaar. Ons team heeft daarom rondom de feestdagen verlof. Dit betekent dat er vanaf 22 december t/m 1 januari geen support is vi...
Lees meer
Ga naar alle berichten Laad meer blogs